Praėjusią savaitę „Kauno vandenų” technikos direktorius Darius Gražys kartu su kolega, Kauno miesto nuotekų valyklos vyr. technologu Povilu Reškevičiumi, lankėsi Šveicarijos ir Vokietijos nuotekų valyklose, kuriose susipažino su pažangiais mikroteršalų šalinimo įrenginiais.
„Bendrovė dalyvauja EMPEREST tarptautiniame projekte, kuris orientuotas į perfluoralkilintų ir polifluoralkilintų medžiagų (PFAS) šalinimą iš nuotekų. Šio projekto metu bus sukonstruoti ir šešiose nuotekų valyklose išbandyti į jūrinius konteinerius telpantys du pilotiniai valymo įrenginiai. Planuojama startuoti kitų metų pavasarį. Gdanske numatyta sukonstruoti iš nuotekų PFAS junginius valantį įrenginį, kuris vasarą tolimesniems eksperimentiniams bandymams iškeliaus į Ščečino nuotekų valyklą, galiausiai atkeliaus pas mus į Kauną. Tokiu būdu bus išbandytas šios įrangos efektyvumas”, – kalbėjo P. Reškevičius.
Anot P. Reškevičiaus, antras konteineris šiuo metu konstruojamas Estijoje, Tartu miesto valykloje, paskui jis bus išbandomas Taline ir Suomijos Turku miesto valymo įrenginiuose.
„Konteineriuose bus įrengti ozonavimo ir filtravimo aktyvinta anglimi įrenginiai, per kuriuos leidžiant nedidelį kiekį nuotekų (2 – 5 m3/h) bus stebima PFAS junginių ir kitų mikroteršalų (vaistų likučių, ftalatų, ir kitų biologiškai sunkiai skaidomų organinių junginių) išvalymo efektyvumas. Surinkta informacija leis pasiruošti nuotekų valyklų išplėtimui įdiegiant tretinį ir ketvirtinį (filtravimas smėliu, ozonavimas, aktyvintos anglies filtrai) valymo procesą, kuris bus reikalingas priėmus naują nuotekų tvarkymo direktyvą”, – paaiškino P. Reškevičius.
Komandiruotės į Šveicariją ir Vokietiją metu bendrovės atstovai aplankė tris nuotekų valyklas, kurios naudoja technologiškai pažangius tretinius ir ketvirtinius mikroteršalų valymo įrenginius.